آخرین اخبار :

زندگینامه آیت الله حاج شیخ رسول فلاحتی

زندگینامه آیت الله حاج شیخ رسول فلاحتی نماینده مقام معظم رهبری در استان گیلان و امام جمعه رشت که از مجتهدین گیلانی و مدرس حوزه علمیه هستند در ذیل آمده است:

***

تولد

رسول فلاحتی فرزند معصوم، در سال ۱۳۴۲ شمسی در روستای «سَسِمَس» از توابع صومعه سرا در خانواده ای کشاورز متولد شد.

تحصیلات

در سال ۱۳۵۷ با معدل ۱۷، در دبیرستان بازرگانی رشت سال اول دبیرستان را سپری کرد ولی به خاطر علاقه به حوزه علمیه، دوره دبیرستان را در رشت به پایان نرساند.

با شروع سال تحصیلی ۱۳۵۸، در سن ۱۶ سالگی وارد حوزه مقدسه قم شد و دروس دبیرستان را هم در کنار دروس حوزوی خواند. دروس مقدمات را در مدرسه امام صادق (ع) به اتمام رساند و شرح لمعه را نزد حضرات آیات قدرت الله وجدانی‌فخر ـ قدس سره ـ علی‌پناه اشتهاردی و حسین شب زنده دار و اصول فقه را از آیت الله اسماعیل صالحی مازندرانی بهره برد.

در دوره سطوح عالی، کتاب رسائل شیخ انصاری را از آیت الله مصطفی اعتمادی و مکاسب را از حضرات آیات غلامرضا صلواتی، مرتضی بنی فضل و یدالله دوزدوزانی تبریزی استفاده کرد. جلد اول کفایه الاصول آخوند خراسانی را از آیت الله یدالله دوزدوزانی و جلد دوم را از حضرت آیت الله محمدتقی ستوده بهره مند شد. درس فلسفه را از حضرات آیات عبدالله جوادی آملی و یحیی انصاری شیرازی استفاده کرد.

درس خارج فقه و اصول را نزد آیات عظام محمد فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، ناصر مکارم شیرازی، محمدتقی بهجت فومنی شاگردی کرد و بیشتر استفاده را  از محضر حضرت آیت الله فاضل برد و تقریرات خارجِ فقه ایشان مبحث حج و مباحث خارج اصول ایشان را به عربی نوشت.

تدریس

فلاحتی از مجتهدین گیلانی و از مدرسین حوزه است که تدریس را از سال ۱۳۶۵ همزمان با تحصیل، شروع کرد و در ابتدا دروس دروس مقدمات را چند سال تدریس کرد و به تدریج درس‌های بالاتری را تدریس کرد. او اکنون سالهاست که بالاترین دروس سطوح عالی یعنی سه کتاب رسائل و مکاسب و کفایه را تدریس می کنند و شاگردانی را تربیت کرده اند.

در زمینه فلسفه نیز، به صورت خصوصی دو کتاب علامه طباطبایی یعنی بدایه الحکمه و نهایه الحکمه را تدریس داشت.

تالیفات

  1. معنویت در حج، ۱۳۷۴، چاپ شده، زبان فارسی.
  2. نور الفقه، ۱۳۷۵، چاپ شده، زبان عربی. (ایشان حدود سه سال نیز در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) زیر نظر آیت الله فاضل لنکرانی کار پژوهشی تخصصی مشغول بود و مباحثی پیرامون مسائل مستحدثه حج را تنظیم کرد و حاصل آن، همین کتاب شد.)
  3. تقریر مباحث خارج فقه، چاپ نشده، زبان عربی.
  4. تقریر مباحث خارج اصول، چاپ نشده، زبان عربی.

تبلیغ

از همان سالهای آغازین طلبگی، دغدغه تبلیغی زیادی برای معرفی مباحث دینی برای مردم داشت و تمام تلاشش این بود که ایام تبلیغی دهه اول محرم و ماه مبارک رمضان و ایام فاطمیه و سایر فرصت‌هایی که برای او به وجود می آمد را به مناطق تبلیغی به اقصی نقاط شهرها و روستاهای گیلان و حتی سایر استان‌ها سفر می کرد تا با مردم صحبت کند و آنان را مسائل دینی آشنا کند.

در دوران ۸ ساله ایام جنگ تحمیلی هم ایشان قائل بود که باید برای دفاع از کشور به جبهه برود و ایام مختلفی را بین دروس حوزوی به جبهه می رفت و خصوصا در سالهای پایانی جنگ به صورت مداوم در جبهه حضور داشت و در مجموع حدود ۳ سال در جبهه به سر برد و در عملیات‌های بسیاری شرکت داشت.

چهارمین نماینده ولی فقیه در گیلان

حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی در روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ایشان را به عنوان نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان و امام ‌جمعه رشت منصوب کردند.

گفتنی است که آیت الله چهارمین نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. آیت الله شیخ حسن لاهوتی از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۰، آیت الله صادق احسانبخش از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۰، آیت الله زین العابدین قربانی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷ و آیت الله فلاحتی از ۱۳۹۷ دوره اش آغاز شده است.

کلیه حقوق متعلق به پایگاه اطلاع رسانی آیت الله فلاحتی می باشد . پیاده سازی توسط گروه فناوری اطلاعات